سایت ساز رایگان افزایش رتبه الکسای قانونی فروش مکمل های بدن سازی مجاز نکس وان موزیک - دانلود موزیک جدید اپلود سنتر عکس و فایل رایگان فراز هاستینگ|بهترین خدمات هاستینگ هاست وبلاگدهی حرفه ای
بستن تبلیغات [X]
اهمیت فسفر و کاربرد آنزیم فیتاز در تغذیه طیور
loading...

دستگاه جوجه کشی

علی پور بازدید : 1 شنبه 22 دی 1397 زمان : 11:13
امتیاز :
نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

از طرف دیگر زیر بودن امکان دسترسی فسفر مو جود در منابع گیاهی علاوه بر ارتقاء نیلز به استفاده از منابع فسفر غیر آلی از شیوه تجمع در خاکهای زراعی،شسته شدن از روش زه آبها و عوامل فرساینده شدید خاک،وارد آبهای سطحی گردیده و موجب ارتقاء الودگی آب رودخانه ها، جویبارها و در یاچه ها می‌گردد .مطالعات انجام گرفته بیان‌کننده این میباشد که میزان دفع فسفر در مدفوع خوک و طیور بخش اعظم از فسفر جان دار در مدفوع سایر دامها می باشد،که این خود موجب ارتقاء آلرژی در ارتباط با آلودگی های زیست محیطی دفع فضولات خوک و طیور شده می باشد .

با توجه به مطالب ذکر شده و بالا بودن ارزش نسبی منابع غیر آلی فسفر در مقایسه با منابع کلسیم جیره مطالعات متعددی جهت بررسی راهکارهای کاهش دفع فسفر از شیوه مدفوع انجام گرفته میباشد که می بضاعت و توان به مواردی همانند کاهش سطح فسفر خوراک، به کار گیری از برنامه تغذیه مرحله ای فسفر، رشد جدا فرآورده نر و ماده، تهیه جیره بر پایه فسفر قابل دسترس بجای فسفر کل و اخیراًاستفاده از آنزیم فیتاز اشاره نمود .

پس از آزمایشاتی در قرن 18 که موجب روشن شدن نقش کلسیم و فسفر در ساخت و حفظ استخوانها در بدن گردید نشان داده شد که فقدان این عناصر میتواند به اندازه زیادی عملکرد تولیدی گونه های دامها و طیور را تحت تاثیر قرار دهند .

اگرچه فسفر به میزان زیادتر از کلسیم در منابع خوراکی زمینه استعمال طیوروجود دارد،ولی متاسفانه بخش اعظم فسفر جان دار در منابع گیاهی بدلیل اتصال به اسید فیتیک، جهت طیور غیر قابل استعمال می باشد . از طرف دیگر منابع معدنی فسفری به وسیله طیور سوای اشکال نبوده و حتماًقبل از مصرف مصرف باید مورد فعالیت آوری شیمیایی خاص قرار بگیرند . که این موجب افزایش هزینه های تهیه این منابع می گردد .


بعضا عامل ها موءثر بر جذب فسفر: جذب فسفر در دوازدهه و از شیوه جذب فعال و غیر فعال یا این که انتشار انجام می گیرد .نتایج مطالعات انجام گرفته بر روی جذب فسفر بیان‌کننده این می باشند که عامل ها زیادی از گزاره مرحله کلسیم و فسفر جیره، نسبت در میان کلسیم و فسفر ، میزان ویتامین Dجیره، سن پرندگان و غیره میتوانند میزان جذب فسفر رادر طیور زیر تاثیر قرار دهند . شکل ساختمانی فسفر از جمله عواملی میباشد که جذب را تحت تاثیر قرار می دهد . بطور کلی انواع معدنی فسفر خوبتر از انواع آلی آن‌ها جذب میگردند . بعنوان مثال اسید فیتیک یا این که فسفر بهتر از گونه های آلی آنها جذب می گردند . بعنوان نمونه اسید فیتیک یا فیتات یکی از انواع آلی فسفر می باشد،که معمولا در دانه غلات و بقیه دانه ها وجود داراست که قبلی از جذب حتماًبایستی گروههای فسفاتی آن با استفاده از آنزیم فیتاز از ملکول مر بوطه قطع شوند . از طرف دیگر قابلیت جذب گونه های غیر آلی یا این که معدنی فسفاتها هم متغیر می باشد، بعنوان مثال ارتو فسفاتها بهتر از متافسفاتها جذب و اینها هم خوب تر از در ادامه فسفاتهاجذب می شوند .

حال مشخص شده است وجود مقادیر بالای آهن ،آلومینیم یا این که منیزیم هم می تواند با تشکیل فسفاتهای نا محلول موجب خلل در جذب کلسیم و فسفر شوند . از حیث تئوری جیره های دارنده مقادیر بالای چربی با تشکیل صابونهای نمکی نا محلول موی جب کاهش جذب کلسیم می شوند، اگر چه این حالت بدلیل زیر بودن میزان چربی در طعام طیور بندرت رخداد می افتد .

اسیدیته یاPHدستگاه گوارش برهان دیگری هست که جذب مواد معدنی از جمله فسفر را پایین تاثیر قرار می دهد . چنین بنظر می رسد که اثرات مثبت اسیدیته عمدتاً از طریق ارتقاء اندازه محلولیت این عنصر در نقطه تماس با غشاهای جذبی در روده باریک باشد .


احتیاجات فسفر: مطالعات انجام گرفته توسط دانشمندان مختلف بیانگر این می باشد که مقادیر فسفر موضوع نیاز طیور از تغییر پذیری بالایی بر خوردار بوده و دست اندرکاران زیاد متعددی همانند میزان ضایعات اندوژنوز،سن،نژاد،مرحله فیزیولوژیکی،میزان تولید،نسبت کلسیم به فسفر،میزان غذا مصرفی، مقدار بقیه مواد معدنی در جیره همانند منگنز،فلوئور و شکل شمیایی منابع مسئله استعمال می توانند مقادیر احتیاجات طیور به این عنصر را زیر تاثیر قرار دهند .


منابع فسفر: با اعتنا به اینکه بخش اعظم جیره حیوان‌ها تک معده همانند خوک و طیور از غلات و مکملهای پروتئینی(همانند کنجاله سویا) تشکیل شده است،ظاهراً میتوان چنین استنباط نمود که اقلام خوراکی معمول قوی به تامین فسفر مسئله نیاز این حیوان ها میباشند . متاسفانه همچنانکه در جدول زیر ملاحضه می شود، صرفا مقادیر اندکی از فسفر جان دار در منابع گیاهی جهت تغذیه طیور قابل استفاده می باشند، که این مورد استعمال از مکملهای معدنی را لازم نموده می باشد .


سطح های کلسیم و فسفر در برخی از منابع خوراکی مسئله به کار گیری طیور


تکمیل کننده

های فسفری: معمولاً جهت تامین فسفات زمینه نیاز طیور از منابعی همانند فسفاتهای کلسیم (دی و مونو کلسیم فسفات)،سنگهای فسفاته فلوئور زدایی شده،پودر استخوان، فسفتهای آمونیوم(مونو آمونیوم فسفات،دی آمونیوم فسفات و سدیم تری پلی فسفات) و اسید فسفریک استعمال می شود .

متاسفانه بخش اعظم منابع فسفاته بصورت ناپخته جهت طیور قابل استعمال نبوده و بایستی گذشته از به کارگیری تحت فعالیت آوری حرارتی قرار گیرند .جیره طیور از لحاظ فسفر تقریباً بی نیاز می باشد، البته بخش اکثر فسفر مو جود در بخش گیاهی جیره همانند ذرت،سویا،سایر غلات وکنجاله های پروتئینی بصورت متصل به فیتین وجود دارد . متاسفانه طیور و بقیه حیوان‌ها تک معده بخوبی حاذق به استفاده از این مبداء فسفری نبوده وبا دفع آن از طرز مدفوع،موجب آلودگی آبهای آزاد و بقیه اکوسیستمهای طبیعی می شوند .


ساختمان اسید فیتیک: اسید فیتیک یا این که مایواینوزیتول1،2،3،4،5،6-هگزا کیس دی هیدروژن فسفات از لحاظ ساختمانی از یک رینگ مایواینوزیتولی تشکیل شده هست که بطور بی نقص بوسیله شش تیم فسفاتی،فسفوریله شده می باشد .ساختمان شیمیایی مولکول اسید فیتیک که از پتانسیل بالای جهت تشکیل کلیک با کاتیو نهای یکسری ظرفیتی برخوردار می باشد .

کمپلکس تشکیل شده با zn2+ دارای بیشینه و کمینه ی دما اندازه پایداری و سپس به ترتیب بالا به پایین کمپلکس های تشکیل گردیده با کاتیو نهای u2+,ni2+,co2+,mn2+ca2+,fe2+ دارنده پایداری بالا می باشند .


میزان اسید فیتیک منابع گیاهی: اسید فیتیک در دانه گیاهان عمدتا بعنوان صورت ذخیره ای فسفر عمل می نماید . میزان اسید فیتیک موجود در دانه غلات(ذرت،جو،گندم ویولاف) و بقولات(همانند نخود) تقریباً در حدود 25/0% بر شالوده ماده کم آب می باشد . به طور کلی معین شده است که کنجاله دانه های روغنی دارای مقادیر بالاتری فسفر فیتات می باشند . بر مبنا تحلیل های انجام گرفته معین شده میباشد که به طور متوسط در حدود70 درصد فسفر جانور در اقلام خوراکی گیاهی به چهره فسفر فیتاتی می باشند .

اسید فیتیک در طبیعت قادر است در دیواره سلولهای گیاهی تشکیل فیتات داده و با مواد معدنی(با یونهایk+ mg+ و تا حدودی با یونهای ( ca+پروتیئن هاو یا این که نشاسته ایجاد باند نماید .


اثرات زیست محیطی فیتات: بخش حساس آلودگی رودخانه ها و دریاچه های ایلات متحده آمریکا ناشی از بخش کشاورزی و علی الخصوص فضولات حیوانی می باشد .نتایج بررسی انجام گرفته در کشورهلند بیانگر این می‌باشند که حدود80درصد تجمع اضافی مواد معدنی در محیط زیست ناشی از واحدهای دامپروری می باشد، که این فرمان موجب تصویب قوانینی در رابطه با محدودیت به کار گیری از فضولات حیوانی در واحدهای زراعی آن کشور شده می باشد .

با اعتنا به اینکه فسفرفیتاتی هضم نشده منبع کلیدی فسفر جانور در فضولات حیوانی می باشد،هر علتی که بتواند موجب کاهش فسفر فیتاتی غیر قابل دسترس در این فضو لات شود،میتواند در کاهش آلودگی ناشی از فسفر اضافی در بخش دامپروری و در سود تعدیل اثرات منفی مر بوطه مفید باشد .

اثرات

نا مطلوب تغذیه ای فیتات: فیتات با تشکیل کمپلکس نا محلول با مواد معدنی همانند نیکل،کبالت،منگنز،آهن، کلسیم،مس،روی کاهش قابلیت و امکان دسترسی و اختلال در جذب آن ها موجب فقدان این مواد معدنی در انسان و دام می شود .

اسید فیتیک همچنین می تواند خواص تغذیه ای و فعالیتی پروتئین ها را پایین تاثیر قرار دهد . کاهش قابلیت دسترسی مواد معدنی ناشی از وجود فیتات به چند برهان دیگر از گزاره شرایط تغذیه ای و فعالیتی پروتئین را پایین تاثیر قرار دهد . کاهش قابلیت دسترسی مواد معدنی ناشی از وجود فیتات به یکسری ادله دیگر از گزاره موقعیت تغذیه ای مصرف کننده،غلظت مواد معدنی و فیتات در مواد خوراکی و فیتات در مواد خوراکی، بضاعت و توان حاملین اندوژنوز باطن مخاط روده در جذب مواد معدنی متصل گردیده به فیتات و سایر اجزاء جیره(پلی ساکاریدهای غیر نشاسته ای و ترکیبات پلی فنلیک)،هضم و یا هیدرولیز فیتات به وسیله آنزیم فیتاز و یا این که فسفاتاز در درون روده،روش فعالیت آوری و امکان هضم مواد خوراکی متعلق می باشد .

گزارشاتی در ارتباط با مهارت عمل آنزیمهای تریپسین،پپسین و آلفا آمیلاز توسط اسید فیتیک وجود دارااست . در رابطه با اثرات منفی اسید فیتیک بر روی عمل آنزیم آلفا آمیلاز هنوز واضح نشده میباشد که آیا مهار کار این آنزیم بدلیل تشکیل کمپلکس دربین اسید فیفتیک با خود آنزیم می باشد و یا اینکه در ارتباط با تشکیل کمپلکس با یون Ca++ زمینه نیاز جهت فعالیت آنزیم است .

راهکارهای کاهش دفع فسفر فیتاتی از روش فضولات و همینطور ارتقاء بضاعت به کار گیری طیور از منابع فسفری گیاهی بصورت زیر سفارش گردیده است: •

به کار گیری از غلات دارنده مقادیر پایین تر فسفر فیتاتی نسبتبه دانه های معمول •تغذیه

تراز ای و یا این که تغذیه طیور در حد نزدیک به احتیاج آن ها به فسفر غیر فیتاتی •

اضافه کردن آنزیم فیتاز به جیره طیور و سایر حیوان ها تک معده

ارسال نظر برای این مطلب

نظر شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سايت نمایش داده خواهد شد.

نام شما :
پست الكترونيك :
سایت / وبلاگ :
نظر شما :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نحوه ارسال :
کد امنیتی :

تعداد صفحات : 2

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 17
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : [Ip_Today]
 • آی پی دیروز : [Ip_Yesterday]
 • بازدید امروز : 3
 • باردید دیروز : 2
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 10
 • بازدید ماه : 37
 • بازدید سال : 37
 • بازدید کلی : 37
 • کدهای اختصاصی